Jdi na obsah Jdi na menu
 


INFORMACE

Servery

Oficiální server je pouze jeden, ale je na výběr z mnoha realmů. Již při zakládání charakteru přímo ve hře si lze vybrat, na jakém realmu chcete hrát. Vybírat si lze i podle mluvy hráčů (např Německo, Rusko apod.). Free servery zde není třeba zmiňovat. Blizzard realmy sice nemají českou podporu, ale existují realmy s početnou českou a slovenskou komunitou (např. Drak'Thul, Thunderhorn, Oficiální servery - Cena

Na oficiálních serverech je potřeba za hraní platit.Platí se vždy na určité období dopředu (minimálně 30 dní).Zaplatit lze hned několika způsoby. Asi nejméně pracné je zaplatit bankovním převodem přímo z pohodlí domu. Čím více hracího času si zaplatíte najednou, tím levněji vás obvykle platba vyjde. Základně stojí 30 dní hraní v přepočtu asi 250Kč. Další variantou jak získat hrací čas je koupit si tzv. předplacenou kartu. Jedná se o kartičku, na jejíž zadní části je stíratelné pole. Pod tímto polem se nachází kód, který lze zadat v account manageru na battle.net a dobít si tak hrací čas. Tyto hrací karty se dají sehnat v cenovém rozmezí 500-800Kč.

Při vytváření účtu je potřeba upgradovat účet. K tomu je potřeba vlastnit originální hru, respektive kódy které jsou u ní přibalené. Jakmile zadáte kódy, dostanete 30dní hraní zdarma. Při tomto postupu se obvzláště vyplatí vytvořit si nejprve "Triální účet", čímž dostanete 10 dní omezených. Ihned po tomto založení trialu se vyplatí zadat kódy ze hry, čímž dostanete dalších 30 dní. Ve výsledku toto činí 40 dní hraní, bez jakéhokoli omezení.

[editovat] Triální účet (zkušební účet, účet zdarma)

Zároveň je možné hrát na oficiálních serverech s tzv. Triálním účtem zdarma, který je omezen na 10 dní funkčnosti a slouží tak pouze jako ochutnávka hry. Po uplynutí 10ti dnů hraní se triální účet automaticky deaktivuje a lze jej opětovně aktivovat pouze koupením hracího času. Maximální dosažitelná úroveň během funkčnosti trial účtu je 20lvl a je umožněno používat whisp (šepot) pouze hráčům, kteří Vás mají mezi přáteli. Také zde nelze používat funkci /yell nebo psát do veřejných kanálů.

[editovat] Free servery

Existují také free servery, servery na kterých nemusíte platit a zároveň využívat stejné služby jako na oficiálních. Jsou to neoficiální servery kterých je s českou nebo slovenskou lokalizací nespočet.

[editovat] XP násobky

Na některých neoficiálních serverech byly zavedeny tzv. XP násobky. Mezi hráči to znamená že na "normálním" (na serveru bez XP násobku) zabijete 1 zvíře (oba dva jste 1 lvl) a dostanete asi 49-55 XP, na serverech s XP násobkem (označují se jako FUN, instant nebo fast servery) zabijete 1 zvíře (oba dva jste 1 lvl) a místo 30 XP dostanete 1000 XP, to znamená že okamžitě postoupíte asi na 5 level.

[editovat] Hra

Hra WoW byla inspirována japonskými RPG hrami, mezi které patří hlavně Final Fantasy. WoW, na rozdíl od všech svých předchůdců, není hra typu RTS, ale jde o žánr MMORPG. Ve hře se vaše postava pohybuje v rozlehlém virtuálním světě, setkává se, baví se a bojuje s jinými hráči, ale také s tzv. NPC postavami (non-player character – postava, která je ovládána umělou inteligencí počítače, nikoli hráčem). Některé z nich jsou určeny k zabíjení, jiné zadávají takzvané questy, což jsou jednotlivé úkoly povětšinou likvidačního charakteru „zabij 10 těch“, ale i typu „přines toto“, "doruč zprávu tam a tam", "doprovoď toho a toho" a další. Pomocí úkolů je hráč postupně prováděn po celém světě, protože úkoly jsou nabízeny vždy dle aktuálního levelu (úrovně) hráče a hráče postupně zavádějí do dalších míst v dosud neznámých oblastech a kontinentech.

Ve hře je spousta questů (úkolů), za něž se dostávají zkušenostní body (tzv. XP, zkratka z angl. Experience Points), které se dají získat také zabíjením nepřátelských NPC. Za určitý počet XP hráč získá level (postupuje na vyšší úroveň), maximální level je 60, pro hráče s datadiskem The Burning Crusade bylo maximem 70 level a od nového datadisku Wrath of the Lich King je maximálním levelem 80. S datadiskem Cataclysm již 85!. Odměnou za splnění úkolů je obvykle nejen zkušenost (XP), umožňující postup na další level (úroveň), ale často také peníze, hodnotné věci (zbraně, brnění apod.) nebo například získávání reputace u daného města nebo frakce. Reputace pak umožňuje další výhody - od nižších poplatků za služby a věci u NPC postav až po unikátní předměty. Reputace může být jak kladná (odstupňováno: Friendly, Honored, Revered, Exalted), tak neutrální (Neutral), u nepřátelských frakcí pak v různých stupních od Nepřátelský (Unfriendly), kdy není možné komunikovat s NPCs postavami, až po Nenáviděný (Hostile, Hated), kdy je hráč okamžitě napadán.

Hraní vyžaduje připojení k internetu a placení měsíčních poplatků, které v současnosti činí při platbě kartou 12,99 euro při měsíční periodě platby. Při předplacení na delší období (3 nebo 6 měsíců) jsou poskytovány výrazné slevy.[4] Uživatelé nedisponující kartou, umožňující platby na internetu, si mohou zakoupit předplatné kupóny v obchodech s počítačovými hrami. Kromě oficiálních serverů existují také soukromé, neoficiální servery (tzv. freeservery), které jsou zdarma. Tyto servery však nejsou nijak podporovány firmou Blizzard Entertainment a jejich kvalita a spolehlivost zdaleka nedosahuje kvality serverů oficiálních.

[editovat] Proslavení ve hře

Za dobu své existence již tato hra proslavila na herním poli nejednoho hráče (nebo se nejeden hráč proslavil díky této hře). Asi nejznámější "obyčejný" hráč WoW se jmenuje Leeroy Jenkins (ve skutečnosti Ben Schultz). Proslavil se především jedním herním videem[5], ve kterém si, zatímco se jeho skupina v dungeonu Blackrock Spire[6] dohaduje a rozhoduje o detailně zpracovaném plánu, jak dungeon projít, odskočí na záchod (přičemž počítač nechá tak jak je, hru nevypíná). Když se vrátí, nedbá na strategii promyšlenou jeho kamarády a vběhne s křikem "Leeeeeroy Jenkins!" přímo do místnosti s hromadou nepřátel, čímž způsobí wipe (hromadnou smrt) všech členů skupiny. Videem si nejdříve získal popularitu na internetu, později měl dokonce tu možnost promluvit na BlizzConu 2007. Tvůrci World of Warcraftu dokonce do hry přidali achievement "Leeeeeeeeeeeeeroy!"[7] (pozor na počet "e" v názvu), ve kterém musí hráč zabít alespoň padesát Rookery Whelp (malí létající dráčci) během 15 sekund (což jsou právě ti nepřátelé, kterých byla plná celá místnost, kam Leeroy vběhl).

[editovat] Rasy a povolání

Ve WoW je v současné době 12 hratelných ras. Jsou rozlišeny na dvě skupiny podle strany, za niž bojují, a to na Alianci (Alliance) a Hordu (Horde). Rasy Aliance si jsou celkem podobné a mají stejný ideologický základ - víru v dobro a světlo, odmítajíce temnotu. Frakce Horda je složena z ras které hledají své místo ve světě a ctí tradice. Rozhodně se tyto dvě frakce nedají rozdělit na dobro a zlo, obě strany mají v sobě od každého trochu.

[editovat] Aliance

Související informace lze nalézt také v článku Aliance (WoW).

Mezi hlavní Rasy Aliance patří Lidé (Humans), Trpaslíci (Dwarves), Gnómové (Gnomes), Noční Elfové (Night Elves), Draenei (Pouze pro majitele datadisku TBC a novějších) Worgeni (Worgens) (Pouze pro majitele datadisku Cataclysm).

[editovat] Horda

Související informace lze nalézt také v článku Horda.

Rasy Hordy jsou: Taureni (Tauren), Orkové (Orcs), Nemrtví (Undead, Forsaken), Trollové (Trolls), Krvaví Elfové (Blood Elves) (Pouze pro majitele datadisku TBC a novějších) a Goblini (Goblins) (Pouze pro majitele datadisku Cataclysm).

[editovat] Povolání a města

Každá rasa (kromě Trollů a Gnómů) má své hlavní město, jemuž dominuje. Orkové mají město Orgrimmar, Noční Elfové Darnassus, Taureni Thunder Bluff, Nemrtví Undercity pod bývalým městem lidí Lordaeronem, Krvaví Elfové Silvermoon, Trpaslíci Ironforge, Gnómské hlavní město Gnomeregan bylo ovládnuto troggy, ale v rámci eventu, který svět připraví na příchod datadisku Cataclysm získají gnómové své město zpět. Stejně tak Trollové vyženou z Echo Isles kmen voodoo trollů a postaví si tam své hlavní město.[8] I když nejsou některé rasy jednotné (např. lidé žijí v několika královstvích), hratelná je jen jedna frakce u každé rasy. U lidí je to království Stormwind. Podobně je tomu u Orků, kde existuje spousta klanů, hratelní jsou však jen Orkové pod vedením náčelníka Thralla, atd. Kromě rasy si každý hráč zvolí také povolání, jichž je celkem deset: Warrior (válečník), Paladin (svatý bojovník s omezenými magickými schopnostmi), Shaman (šaman), Hunter (lovec), Druid (ochránce přírody se schopností měnit se v různá zvířata), Rogue (zloděj), Priest (kněz), Warlock (černokněžník) a Mage (mág). V datadisku WotLK (Wrath of the Lich King) je k dispozici Death Knight (Rytíř Smrti). Povolání je hlavním faktorem ovlivňujícím styl vašeho hraní a roli ve skupině více hráčů. Různá povolání mají svá jedinečná kouzla a mohou používat různé zbraně a nosit různou zbroj. Ne každá rasa si může zvolit každé povolání, Death Knight je však přístupný pro všechny bez rozdílu. Každá rasa má své unikátní schopnosti, které ovlivňují schopnosti dané postavy, nejsou však nijak výrazné. Většina hráčů se shoduje na tom, že nejdůležitější je to, jak se vám která rasa líbí a jak se vám za ni hraje, schopnosti ras (takzvané "racialky" (z angl. racial traits)) jsou až na druhém místě.

[editovat] Schopnosti jednotlivých ras

Lidé - Mají zvýšené schopnosti boje s kladivy a meči, mají o 5 % zvýšeného ducha (Spirit), u různých frakcí dostávají o 10 % více reputace. Disponují schopností Perception (Vnímání), která na 15 sekund umožní hráči vidět nepřátele ve stealth nebo invisibility (neviditelném) módu - tato OP abilita byla odstraněna a nahrazena pasivní zvýšenou detekcí. Od datadisku WotLK také dokáří zrušit stun (omráčení), fear (strach) a všechny efekty tohoto typu. (Every Man for himself - Každý sám za sebe).

Trpaslíci - Schopností Stoneform (Kamenná forma) na 8 s zvýší svoji odolnost (armor) o 10 % a odstraní jedy, nemoce a krvácení. Dokáží na mapě vyhledávat truhličky s poklady, mají zvýšenou odolnost proti ledovým útokům a dokáží lépe bojovat s palicemi a puškami.

Gnómové - Mají zvýšenou odolnost proti útokům Arcane magie, intelekt zvýšený o 5% a mají bonus k povolání Inženýr. Pokud jsou chyceni v pasti, kořenech nebo ledu, dokáží se vysvobodit (Escape Artist - Skvělý únik).

Noční Elfové - Pomocí schopnosti Shadowmeld (Skrýt se mezi stíny) dokáží být neviditelní pro nepřátelské hráče, pouze však pokud stojí na místě. Mají zvýšenou odolnost proti útokům přírody a dokáží lépe uhýbat nepřátelským útokům (Dodge). Po smrti se promění ve "Whisp" - ducha, díky kterému se mohou rychleji pohybovat.

Draenei - Dokáží omezeně léčit své spojence (Gift of the Naaru - Dar od Naaru - bytosti, jenž Draeneiům v minulosti pomohli a chránily je), všem přátelům v okruhu 30y zvyšují šanci na zásah o 1%, mají zvýšenou odolnost proti stínové magii a bonus k povolání Klenotník (Jewellcrafting).


Worgeni - Worgeni jsou první rasa, která má 2 podoby, vlčí a lidskou(Worgen je tedy vlkodlak). Po změnění do vlčí formy máte na 10 vteřin 70% bonus k rychlosti (tzv. běžíte na 170%). Bojovat lze pouze ve formě vlka. Mají zvýšený skinning skill o 15 a můžete stahovat kůže rychleji. Snižuje o 15% dobu trvání "diseases" a "Curses".

Taureni - Disponují bonusem k povolání Bylinkář, celkové zdraví mají zvýšené o 5 % a mají zvýšenou odolnost proti útokům přírody. Schopností War Stomp (Válečné dupnutí) dokáží na 2 sekundy omráčit všechny nepřátele kolem sebe.

Orkové - Dovedou lépe bojovat se sekerami, jejich pomocník (zvíře, démon) má zesílený útok o 5 % a všechny efekty omráčení a strachu použité proti nim, mají snížené trvání o 15%. Na chvíli dokáží zvýšit svou útočnou sílu a sílu kouzel (Blood Fury - Zlost).

Nemrtví - Pokud jsou v jejich blízkosti nějaké mrtvoly, dokáží si jejich "pozřením" (Cannibalize) zvýšit své zdraví, mají zvýšenou odolnost proti stínové magii, pod vodou vydrží dýchat 3x déle a dovedou okamžitě zrušit všechny efekty strachu, spánku a omámení, které na sobě mají (Will of the Forsaken - Vůle Opuštěného).

Trolové - Mají zvýšenou schopnost boje s vrhacími zbraněmi a lukem, působí o 5 % větší škody proti nepřátelům typu beast (zvíře) a všechny zpomalující efekty použité proti nim, mají snížené trvání o 15%. Na 10s dokáží pomocí Berserking zvýšit rychlost útoků a castu (připravování) kouzel o 10% až 30% v závislosti na jejich úrovni.

Krvaví Elfové - Mají bonus k profesi Očarovávání, dokáží na 2 s umlčet všechny nepřátele kolem sebe (Arcane Torrent - Tajemný proud) a zabránit jim tak v kouzlení, mají zvýšenou obranu proti všem druhům kouzel a před datadiskem WotLK dokázali ze svých nepřátel vysávat manu schopností Mana Tap (od datadisku WotLK dostanou manu při umlčení nepřátel).

Goblini - Goblini jsou dobrí obchodnící a tak dostáváte u všech prodejců tu největší možnou slevu(Nezáleží na frakci). 15% bonus k alchymii(Alchemy skill). Nosí s sebou opasek, ze kterého můžou vypustit rakety na nepřítele, které mu uberou 210 fire damage. Raketový opasek také nabízí možnost tzv. "rocket jumpu", to znamená, že ho můžete využít k větším(vyššímu) skoku. Navýšena rychlost útoku a kouzlení o 1%.

Použitelné schopnosti ("racialky") mají tzv. cooldown (obnova,odpočet) a jdou tedy aktivovat jen jednou za 2 minuty.

Existují i kouzla, která jsou použitelná hned - Instantní kouzla (Instant)

[editovat] Výhody a nevýhody jednotlivých povolání

Warrior - Válečník, který může ovládat všechny zbraně vyjma kategorie Wand (kouzelných hůlek). Bojuje na blízko a místo many získává zuřivost (rage) jako zdroj svých schopností. Jako jedno ze tří povolání může používat nejlepší druh brnění (plate armor). Jeho specializace je podle talentů buď zničující síla v boji z blízka (melee) nebo obrovská odolnost vůči fyzickému zranění a velká výdrž. Warrior může používat i zbraně pro boj na dálku, tyto ale jen velmi omezeně (je schopen z nich střílet ale neumí pro ně žádný speciální útok). Má možnost přepínat mezi třemi stance (postoji), které umožňují používání specifických kouzel pro daný stance, a to Battle stance (základní postoj), Defensive stance (obranný postoj, upřednostňuje přežití před sílou útoku) a Berseker stance (upřednostňuje ničivou sílu před přežitím). Konkrétně jsou jeho talentové stromy Arms (specializace na boj s pomalými obouručními zbraněmi, vhodné pro boj proti živým hráčům, vysoký DMG), Fury (specializace na boj se dvěma jednoručními zbraněmi a na datadisku WOTLK od 60lvl s dvěma obouručními zbraněmi, vyniká zejména ve výjimečně veliké šanci na critical strike, ale zároveň má nejmenší životnost, což tento talentový strom znevýhodňuje v boji proti živým hráčům) a Protection (vyniká zejména velkou hodnotou armoru a schopností odklánět, vyhýbat se nebo štítem blokovat nepřátelské údery a velkým množstvím života, má o mnoho menší DPS a proto se tato specializace používá jako tank do dungeonu, kdy na sebe láká silná monstra a chrání tak zbytek skupiny, která ho přitom léčí a zároveň se podílí na DPS proti monstru).[9]

 • Dostupný pro všechny rasy.

Hunter - Lovec. Mezi jeho speciality patří hlavně ochočování zvířat, která mu pak pomáhají v boji. Je tedy hlavně bojovníkem na větší vzdálenost pomocí luku, kuše nebo pušky. Umí stejně jako Warrior používat mnoho zbraní. Navíc ovládá "aspekty" - schopnost napodobovat různá zvířata a tím se různě vylepšovat (př. Aspect of the Viper zvýší obnovu many, Monkey šanci na dodge(uhnutí),...). Vylepšit si může Beast mastery (schopnosti ochočených zvířat), Marksmanship (útočení na dálku) a Survival (přežití). Zvíře (pet) má spokojenost, ktera stoupá krmením. Každé zvíře jí něco jiného. Pokud je spokojenost nízká, hrozí že uteče. Dále má level loajality, který stoupá nebo klesá podle toho, jak je pet šťastný. Loajalita ovlivňuje spotřebu jídla u peta a jeho sílu.[10]

 • Není dostupný pro gnómy, drainee, a lidi.

Paladin - Svatý rytíř, který se může zaměřovat na "tankování", léčení nebo tzv. DPS (Damage Per Second - poškození za sekundu). V boji se zaměřuje hlavně na svaté světlo a ochranu svých spolubojovníků. Paladinova síla, na rozdíl od Warriora, tkví v maně (energie potřebná ke kouzlení), když mu dojde nemuže plnit žádnou část svého údělu, zatím co Warriorovi se zuřivost neustále doplňuje v boji. Stejně jako warrior je schopen používat nejlepší druh brnění (plate armor) V původním WoW je paladin přístupný pouze Alianci, a to lidem a trpaslíkům. V datadisku tBC mohou být paladiny i Krvaví elfové. Paladin potřebuje v boji velké množství many pro léčení a různé schopnosti. Disponuje takzvanou "bublinkou", která ho dokáže na určitý čas ochránit před veškerým poškozením. Specializuje se na Holy (léčitelského), Protection (ochranného) a Retribution (útočného) bojovníka. Každý paladin bez ohledu na jeho talenty je schopný buffovat (posilovat) přátelské hráče požehnáním a aurou, což z něj činí poměrně užitečnou postavou především ve skupinách.[11]

 • Dostupný pro rasy Humans, Dwarves, Draenei, Blood Elves a Taureny.

Mage - mág, který dokáže během krátké chvíle usmažit hned několik nepřátel najednou díky svým plošným kouzlům. Je velmi závislý na zásobě many a když mu dojde, nemá moc možností jak bojovat. Je schopen používat pouze nejslabší typ brnění (cloth armor). Má různá kouzla, která ho činí odolnějším, zvyšují zásobu many nebo zvyšují/snižují efekty kouzel, ale neumí se léčit. Dokáže teleportovat sebe a spoluhráče do spřátelených hlavních měst a některých vesnic. Může se specializovat na Fire (ohnivého), Frost (ledového) nebo Arcane (tajemného) mága.[12]

 • Dostupný pro rasy všechny rasy kromě Taurenů.

Priest - Kněz. Opět křehká postava, která se primárně zaměřuje na léčení v dungeonech nebo battlegroundech. Je schopen používat pouze nejslabší typ brnění (cloth armor) Je označován jako nejlepší healer ve hře, protože má největší škálu healů ze všech povolání ve hře. Díky svým Shadow (stínovým) kouzlům je však schopný i velkého požkození ve formě DoT (damage over time - zranění po určitý čas). Disponuje kouzly která dokáží ubrat velké množství HP (života), může je však použít jen jednou za čas. Specializovat se může na Discipline, Holy (svatého) nebo na Shadow (stínového) Priesta. Při shadow specializaci téměř přichází o schopnosti přímého léčení, dokáže však svým spoluhráčům přidávat životy tak, že je veme některému z nepřátel (podobně jako Warlock) Priest dokáže ostatní hráče i oživit pomocí kouzla Ressurection - vráti hráčem život i manu..[13]

 • Dostupný pro rasy Humans, Dwarves, Night Elves, Draenei, Trolls, Undeads, Blood Elves (Taureni, goblini, gnómové a worgeni budou v cataclysm také knězi)

Warlock - Černokněžník, který výměnou za duše svých nepřátel dokáže povolat démonické bytosti, aby bojovaly po jeho boku. Narozdíl od Mágů a Priestů má Warlock omezenou obranu. Způsob jeho obrany a také částečně způsob útoku úzce souvisí na výběru jeho démonického sluhy. Z takzvaných "CC" (crowd control - kontrola nad cílem) kouzel umí Warlock použít Fear (Strach) a Stun (Omračující schopnost), ovšem obojí má jisté omezení nepřímo úměrné času či zranění cíle. Dokáže vytvořit démonické kameny, které mu přidají život, nebo uloží jeho duši a ochrání ho před smrtí. Pomocí kouzla k sobě může, pokud u sebe má další dva spřátelené bojovníky, přivolat členy družiny. Může být Afliction - specializace na Damage over Time, Demonology - specializace na démonické sluhy a Destruction - specializace na ničení za pomocí ohnivých a temných kouzel.[14]

 • Dostupný pro rasy Humans, Gnomes, Orcs, Undeads, Blood Elves, Worgeny a Gobliny.

Rogue -Ničema, vrah Umí se maskovat a zmást tak jak umělou inteligenci tak živé hráče. Místo many má energii, která se doplňuje rychleji, je jí však méně. Rogue se velmi hodí na PvP souboje právě díky maskování, z něhož může používat velmi silné omračující schopnosti (stuny) díky nim může svého protivníka na docela dlouhou dobu vyřadit z boje. Je dobrý také do PvE, kde svým DPS (Damage per second) způsobuje paseku nejen na bossech. Jeho specializacemi je Assassination - specializace na zakončovací údery, Combat - specializace na rychlé údery a Subtlety - specializace na skrývání se ve stínech a nenadále přepadávání.[15]

 • Dostupný pro rasy Humans, Dwarves, Gnomes, Night Elves, Orcs, Trolls, Undeads, Blood Elves, Gobliny a Worgeny.

Druid - Druid Je nejvíce univerzálním povoláním, umí se totiž přeměňovat na různá zvířata (tzv. formy), jež jsou zjednodušenými verzemi některých povolání:

 • Medvěd - Obdoba válečníka. Má zuřivost místo many a zvyšuje odolnost.
 • Divoký medvěd - Silnější verze medvěda, má víc armoru a moc HP - života je vynikajícim tankem v dungeonech.
 • Panter (Night Elfové), Lev (Taureni) - Obdoba Rogue. Také se umí maskovat a také má energii.
 • Vodní forma - Má jen za úkol rychlejší pohyb ve vodě a dýchaní pod vodou.
 • Gepard - Cestovní forma zvyšující rychlost pohybu o 40%. Lze použít jen venku
 • Moonkin (Balance talenty) - Přemění druida do míšence medvěda a sovy. Zvýší odolnost, navíc útok v této formě má šanci obnovit 2% many. Umožňuje sesílat pouze Balance kouzla. Zvyšuje šanci členů raidu (vč. sebe) na zásah kritickým kouzlem o 5%. Balance Druid je obdobou Elemental Šamanů či slabších mágů.
 • Strom života (Restoration talenty) - Léčitelská přeměna. Zvyšuje účinek léčení o 20%, ale umožňuje sesílat pouze léčitelská kouzla. Zvyšuje efektivitu léčení na členech raidu o 6%. Specialista na používání HOT (heal over time) kouzel.
 • Vrána (TBC, WotLK) - Umožňuje létat, na rozdíl od létacích mountů již na 68. levelu (pouze v Outlandu, Northrendu a nově i na Azerothu po příchodu datadisku Cataclysm).

Patří mezi primární léčitele, je však také výborným tankem. Druid si své místo vždy najde, má od každého povolání trochu. Má schopnosti z kategorií Balance(magický útok), Feral Combat(zvířecí formy) a Restoration (léčení).[16]

 • Dostupný pro rasy Night Elves, Taurens, Trolly a Worgeny.

Shaman - Šamani se mohou specializovat na léčení (Restoration) , kontaktní boj (Enchancement) nebo kouzlení (Elemental). Jsou podobně univerzální jako Paladin. Využívají však sílu přírody a také si dokáží vyvolat totemy, jež jim zvyšují odolnost, sílu nebo dokonce samy vrhají kouzla na všechny strany, totemy posilují jak šamana samotného tak členy jeho družiny. V původním WoW je šaman přístupný pouze Hordě.[17]

 • Dostupný pro rasy Dreanei, Orky, Trolly, Taureny, Gobliny a Trpaslíky.

Death Knight - Rytíř Smrti je prvním tzv. hrdinským povoláním a je přístupný pouze s datadiskem Wrath of the Lich King. Pro vytvoření Rytíře Smrti platí zvláštní pravidla, totiž hráč musí vlastnit alespoň jednu postavu na 55 úrovni k jeho vytvoření. Samotný Death Knight začíná na 55 úrovni a než se vydá "do světa", musí splnit řadu speciálních questů, které ho naučí hrát za nové povolání a postupně zpřístupní talentové body. V boji místo many využívá speciální systém run. Tento systém se skládá z runické síly, která se doplňuje s používáním některých schopností, a 6 run (2 krvavé, 2 nesvaté a 2 ledové), které se obnovují podobně, jako energie u rogue. Death Knightovy schopnosti zahrnují tankování, DPS. Také si dokáže přivolat nemrtvé pomocníky, ghůla, gargoyla nebo skupinu až osmi slabších ghůlů. Se specializací v Unholy talentech se ghůl stává trvalým petem. Dokáže léčit ostatní nemrtvé hráče, avšak velmi omezeně. Dělí se na Blood (krvavý - boj na blízko), Unholy (nesvatý - vyvolávač) a Frost (ledový - tank).[18]

 • Dostupný pro všechny rasy

Platí však základní pravidlo. Ačkoli Blizzard neustále mění vlastnosti jednotlivých povolání nikdy neexistuje žádné povolání, o kterém by se dalo říct, že je nejlepší. Své povolání si musíte vybrat podle osobních sympatií a podle role v partě, kterou byste rádi zastávali.

[editovat] Datadisky

(trailer na YouTube)

[editovat] Svět

Herní prostor World of Warcraft je velice rozlehlý. Tvoří jej 2 světy. Prvním je Azeroth ,který je tvořen třemi kontinenty. Těmi jsou Kalimdor","Eastern Kingdoms" a "Northrend" (Dostupný majitelům datadisku WOTLK). Druhý svět se jmenuje "Outland" je spojen s Azherothem Temným Portálem a je přístupný jen hráčům, kteří mají nainstalovaný datadisk The Burning Crusade (Outland je zbytkem rozpadlého světa Draenor).

Eastern Kingdoms je kontinent na východě ,který byl původně obydlen lidmi ,trpaslíky trolly ,gobliny a vysokými elfy V datadisku Cataclysm přibyli také Worgeni. V průběhu tzv. druhé války přišli do Azherothu také orkové a během třetí války se na severu kontinentu zrodila nová rasa nemrtvých(sami se nazývajících Forsaken) Kalimdor je naopak na západě. Původně byl obýván trolly ,nočními elfy ,gobliny a taureny. Během třetí války do Kalimdoru připluli lidé a orkové. V druhém datadisku na severu kontinentu havaruje loď(přiletěla z Outlandu) Draeneijců.

Popis je zaměřen pouze na hratelné postavy. Humanojidních ras je mnohem více.

[editovat] Hlavní města

 • Aliance
  • Lidé: Stormwind - Elwynn Forest, Eastern Kingdoms (Azeroth)
  • Trpaslíci: Ironforge - Dun Morogh, Eastern Kingdoms (Azeroth)
  • Gnomové: Gnomeregan (obsazený nepřáteli), v rámci eventu předcházejícímu datadisku Cataclysm gnómové město znovu získají - Dun Morogh, Eastern Kingdoms (Azeroth)
  • Noční Elfové: Darnassus - Teldrassil, ostrov severozápadně od Kalimdoru
  • Draenei: Exodar - Azuremyst isle, ostrov západně od Kalimdoru
  • Worgeni: Gilneas - Gilneas, Eastern Kingdoms
 • Horda
  • Orkové : Orgrimmar - Durotar, Kalimdor
  • Trollové: Ztratili své hlavní město během třetí války. Jejich město je kdesi na ostrově v moři, mezi Kalimdorem a Východními Královstvími, sídlí v Orgrimmaru. V rámci eventu předcházejícímu datadisku Cataclysm si trollové postaví své město na Echo Isles při pobřeží Durotaru (Kalimdor).
  • Taureni: Thunder Bluff - Mulgore, Kalimdor
  • Nemrtví: Undercity - Trisfal Glades, Eastern Kingdoms (Lordaeron)
  • Krvaví elfové: Silvermoon city - Eversong woods (severní část Quel Thalasu), Eastern Kingdoms
  • Goblini: Undermine - Kezan, Maelstrom
 • Neutrální
  • Shattrath :Pouze s datadiskem TBC, nachází se na Outlandu, v lokaci Terokkar Forest.
  • Dalaran : Pouze s datadiskem WOTLK, Dalaran se "vznáší" ve vzduchu nad Northrendem, dá se tam dostat portály nebo na létajícím mountovi.

[editovat] Dopravní prostředky (Mounti)

Ve World of Warcraft má každá rasa svůj specifický dopravní prostředek (mounta). Hráči nemohou kupovat mounty jiných ras, pokud s ní nemají nejvyšší reputaci (Exalted). Hráči Hordy nemohou získat mounty Aliance a naopak. Ve hře je také velká spousta neutrálních mountů, které můžou získat obě frakce.

Crystal Clear app kedit.png Tato část článku potřebuje úpravy. Můžete ji vhodně vylepšit.
Jak by měly články vypadat, popisuje stránka Vzhled a styl.

Dopravní prostředky Hordy

Pozemní

Kodo

Zvíře podobné nosorožci z Mulgorských plání patřící Taurenům. Má velký roh na hlavě a dlouhý ocas. Ochočený kodo se používá jako dopravní prostředek nebo pro vození nákladu. Vyvinul se ze stegosaura.

Hawkstrider

Hawk je pštrosu podobný nelétavý pták na němž jezdí Krvaví Elfové. Má velký tlustý zobák a připomíná Phorusrhacos.

Raptor

Raptor patří trollům. Vypadá stejně jako raptor (překvapivě :) ) Je v různých barevných variacích.

Vlk

Vlci jsou orkům velice blízko, přišli s nimi z jejich vlastního světa. Vlci věří orkům natolik, že jim dovolují na nich jezdit.

Nemrtvý kůň

Patří Nemrtvým. vypadá jako normální kůň, akorát, že tento je z části shnilý, jsou mu vidět některé kosti, zkrátka mezi normálních a nemrtvým koněm je asi tak stejný rozdíl mezi Člověkem a Nemrtvým.

Letecké

Wind rider

Okřídlený lev, na němž může v Outlandu, Northrendu a díky Cataclysmu i v Azerothu Horda létat.

Dopravní prostředky Aliance

Pozemní

Kůň

Kůň je dopravním prostředkem lidí.

Nightsaber

Frostsaber je veliká puma, na níž jezdí Temní elfové (někdy též nazývaní Noční elfové)

Ram

Ram je podobný muflonu. Paří trpaslíkům.

Mechanostrider

Robotický pštros využívaný gnomy.

Elekk

Velmi podobný slonovi. Jezdí na něm draenaiové.

Letecké

Gryphon

Hypogryph na němž může v Outlandu, Northrendu a díky Cataclysmu i v Azerothu Aliance létat

Dopravní prostředky pro určitá povolání (classy)

Ve hře World of Warcraft a to jak v základní hře tak i v datadiscích můžou mít vybraná povolání své ojedinělé mounty, hráči je můžou získat u svých trainerů (učitelů).

Paladin
Warhorse, Charger

Warhorse (pro 20 level, od 40 levelu je možné používat rychlejšícho tzv. Chargera) je vznešený a těžce obrněný, zářivý a krásný kůň. Využívat ho mohou pouze paladinové (Člověk, Trpaslík, Dreanei, Taur a Krvavý Elf).

Warlock
Felsteed, Dreadsteed

Felsteed (od 20 lvl, od 40 lvl je dostupný Dreadsteed) je pekelný kůň, z jehož očí a kůži postrádajících nohou chrlí oheň. Je to pravý opak paladinova warhorse. Je dostupný pouze pro třídu warlocků (černokněžníků) (Člověk, Trpaslík, Gnóm, Worgen, Ork, Nemrtvý, Troll, Krvavý Elf).

Rytíř smrti (Death knight)
Deathcharger, Winged Steed of the Ebon Blade

Deathcharger (od 40 lvl, resp. od 55 lvl jelikož DK v tomto levelu začíná) je kůň mrazu, jeho vzhled je úplně stejný jako vzhled warlockova dreadsteeda, až nato že místo ohně chrlí z očí a obnažených nohou chrlí mráz (něco jako oheň, ovšem modrý). Může ho využívat pouze rytíř smrti (death knight) (každá rasa, ovšem pod podmínkou classu rytíře smrti). Pouze pro datadisky Wrath of the Lich King a novější. Winged Steed of the Ebon Blade vypadá úplně stejně jako normální gryphon, akorát je kostěný, uvnitř hrudního koše má kus ledu a může ho používat pouze Death Knight. Mount je od levelu 60 a je tak rychlý, jak mu umění létání jeho pána dovolí (Riding skill).

[editovat] PvP a PvE

PvE (player vs. environment) je typ boje, kdy soupeří hráč (hráči) s tzv. moby (počítačem ovládaná "bytost", většinou agresivní a nepřátelská, výraz "mob" pochází z anglického "Mobile Object"). K organizovanému PvE jsou určeny tzv. instance, neboli také dungeony. Jsou to uzavřené prostory, většinou jeskyně, starobylé chrámy, zbořená města, na jejichž konci (ale i jinde) se nachází boss, tedy NPC příšera, která k úspěšnému zdolání vyžaduje určitou taktiku a spolupráci hráčů.

PvP je boj dvou či více živých hráčů začít bojovat hned jak se uvidí, někteří hráči však dávají přednost dohodě. K účelům hromadných nájezdů jsou určeny Battlegroundy (bojiště), Arény, některé exteriéry (pro tzv. outdoor PvP) a možnost duelu se spojeneckým hráčem. Zabíjením hráčů opačné frakce (hlavně v battlegroundech) získáváte honor a za souboje v Arénách aréna body. Za honor i aréna body si následně lze pořídit kvalitní výstroj. WoW obsahuje zatím 6 battlegroundů: Warsong Gulch (10 na 10), Arathi Basin (15 na 15), Alterac Valley (40 na 40), Eye of the Storm (15 na 15), Strand of the Ancients (15 na 15) a Isle of Conquest (40 na 40) a 5 arén (hraje se v předpřipravených týmech buď 2 na 2, 3 na 3 nebo 5 na 5). pozn.Ivory: v arénách se soutěží jen tak (o nic nepřijdete, když prohrajete) nebo na tzv. rating. Za výhry získáváte rating, za prohry naopak ztrácíte. A poté za rating a body za arény nakupujete PvP výbavu. Poslední možností PvP je novinka datadisku Wrath of the Lich King - Lake Wintergrasp. Jde o klasické území, o které se v určitých časových intervalech bojuje. Jedna strana vždy brání hrad a druhá ho dobývá, to vše za pomoci všemožných obléhacích vozítek, děl a demolovatelných zdí.[19]


Možnosti PvP se liší také dle typu serveru. Některé typy serverů (např. "Normal") jsou určeny spíše pro hráče preferující PvE, jiné servery jsou označeny jako "PvP" a hráč může být mimo jiné například napaden na neutrálním území jiným hráčem. Pokud hráč během hraní zjistí, že PvP ho spíše obtěžuje (hlavně zákeřné napadání ze strany ostatních hráčů během boje s moby), může si vytvořit jinou postavu na "nePvP" serveru nebo požádat o placený přesun již existující postavy.

RP (rolle play) HCRP (Hardcore Roleplay)

[editovat] Talenty

Na každém novém levelu, počínaje desátým, dostane hráč možnost zvolit si jeden talent z jednoho ze tří talentových stromů, které představují možné specializace daného povolání. Talenty jsou velmi silná pomůcka. Různou kombinací upravujete svůj charakter a při správném rozložení talentů se může postava stát silnou, i když nemá nejlepší výbavu. Každé povolání má tři talentové stromy a každý se zaměřuje na něco jiného, např.: léčení, kontaktní boj, u mágů např. posílení ohnivých nebo ledových kouzel apod. Čím vyšší level pak charakter má, tím více se může lišit od ostatních hráčů se stejným povoláním, protože si může talenty různě kombinovat i ve více stromech najednou. Charaktery, které mají kombinaci dvou nebo tří stromu se nazývají Hybridi. Talenty se lze odnaučit a provést tzv. respecializaci, tzn. změnu specializace. Tuto službu poskytují trenéři jednotlivých povolání. První respecializace stojí 1 zlatý (s každou další se částka zvyšuje až na konečnou hodnotu 50 zlatých). Na internetu je možné najít pro každé povolání velmi efektivní a mezi hráči oblíbená rozložení talentů, tzv. buildy. Talenty si lze "předpřipravit" na serverech s databází WoW, nebo na oficiálním serveru WoW.

Po dosažení čtyřicátého levelu[20] se můžete za 1000 zlatých[20] naučit tzv. Dual Specialization. Díky této funkci můžete jednoduše přepínat mezi dvěma různými specializacemi; přepnutí trvá 5 vteřin, nemůže být prováděno během souboje a spotřebujete na něj všechnu svoji manu.[20]

[editovat] Profese

Profese umožňují hráčům těžit přírodní suroviny a vylepšovat nebo vyrábět nové předměty. Každá postava, nezávisle na své rase, levelu či povolání, se může naučit maximálně dvě hlavní profese (počet vedlejších není omezen), což značně rozvíjí obchod mezi hráči. Hlavními profesemi jsou:

 • Těžení Rud (Mining) - Sbírací profese umožňující těžbu přírodních rud a slévání kovů.
 • Kovářství (Blacksmithing) - Vyráběcí profese, s jejíž pomocí lze z kovů vyrábět těžká brnění a zbraně.
 • - Později je kovář může specializovat na výrobu zbraní nebo brnění. Na skillu 350 se kovaři zbraní specializují na kování kladiv, mečů a seker.
 • Inženýrství (Engineering) - Zajišťuje výrobu výbušnin a z kovových součástek sestavuje různé stroje (mechanické mazlíčky, dálkové ovládání na roboty, apod.), jež však často dokáže používat pouze sám inženýr.
 • Stahování Kůží (Skinning) - Sbírací profese, umožňuje získávání kůží z mrtvých zvířat.
 • Kožedělnictví (Leatherworking) - Zpracovává kůže a vyrábí z nich střední brnění a "záplaty" na brnění.
 • Krejčířství (Tailoring) - Umožňuje šití batohů a lehkého brnění (pro kouzelnická povolání). Muže také vypracovat kompletní cloth set (textilovou soupravu), který je skládán z více částí brnění např.(hand, robe, head, chest, shoulder).
 • Bylinkářství (Herbalism) - Sbírací profese, díky níž lze snadno nacházet a sbírat byliny.
 • Alchymie (Alchemy) - Zabývá se mícháním kouzelných lektvarů z bylin.
 • Očarovávání (Enchanting) - Sbírací i vyráběcí profese, umožňuje rozložit předmět na magický prach, jehož kvalita je přímo úměrná kvalitě předmětu. Prach se následně dá použít k očarování (zlepšování vlastností) jiných předmětů.
 • Klenotnictví (Jewelcrafting) - Tato profese byla uvedena v datadisku The Burning Crusade. Klenotník dokáže vyrábět prsteny, náhrdelníky a drahé kameny, jimiž je možné zlepšovat vlastnosti předmětů.
 • Písařství(Inscription) - nová profese v datadisku Wrath of the Lich King, vyrábí svitky které posilují atributy a Glyphy, díky kterým můžete vylepšit vaše kouzla. Glyphy se dělí na MAJOR (vylepšují kouzlo, např. zvýšení dmg nebo prodlouží délku trvání koula) a MINOR (pouze "kosmetické" úpravy např. odebrání reagentu nebo změna efektu). POZOR, některé glyphy kouzlu přidají bonus ale zase něco odeberou, např. Glyph of Healing Touch - sníží dobu kouzlení o 1.5 sekundy, cenu many o 25 % a efekt o 50 %.

Vedlejší profese jsou:

 • První Pomoc (First Aid) - Tuto profesi je možné využít k výrobě obvazů, které léčí zranění. To ji činí užitečnou především pro povolání bez léčitelských schopností.
 • Rybaření (Fishing) - Za pomoci prutu a různých návnad je možné chytat ryby, které slouží jako jídlo. Občas se dá chytit také něco jiného než ryba, např. bedna plná alkoholu.
 • Vaření (Cooking) - Dokáže přeměnit syrové zvířecí maso na poživatelné jídlo, včetně zvláštních specialit. Na vyšších úrovních umožňuje výrobu jídel zdokonalující nějakou vlastnost. Například 35 Hit rating na jednu hodinu po snězení
 • Archeologie (Archeology) - Profese, která přibude do hry s datadiskem Cataclysm.

Profese je možné se kdykoli odnaučit nebo změnit, pokaždé však trvá dlouho, než si novou profesi dokonale osvojíte.

Burning